Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la fotoğrafını paylaştı: Terörle çabayı ciddiye alıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılma taleplerine net bir biçimde karşı çıkarak iki ülkenin terör örgütleriyle ilişkilerini işaret etmişti. Hususa ait değerlendirmede bulunan Erdoğan, “Bir kere daha sokulduğumuz yerden sokulamayız. Kusura bakmasınlar. Türkiye’ye yaptırım uygulayanların bir güvenlik örgütüne iştirakine biz evet demeyiz. Biz bunlara nasıl inanacağız. Açık, net ve samimi olarak söylemem lazım, her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık net bir hali kelam konusu değil.” demişti.

Diplomasi trafiği devam ederken Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö’den dikkat çeken bir atak geldi. Toplumsal medya hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir fotoğrafını paylaşan Niinistö, teröre karşı olduklarını ve bu kapsamdaki cürümleri genişleteceklerini söyledi.

“TÜRKİYE’NİN HASSASİYETİ CİDDİYE ALINMALI”

Sauli Niinistö yaptığı açıklamada, Türkiye’de çok sayıda kişinin terör ataklarında hayatını kaybettiğini hatırlatarak, terör konusundaki hassasiyetin ciddiye alınması gerektiğini belirtti.

Ankara’da 2015’teki terör saldırısının akabinde eşi ile resmi ziyarette bulunduğunu ve olayları yakından takip ettiğini anımsatan Niinistö, saldırıyı kınamak ve hayatını kaybedenlere hürmet göstermek istediğini lisana söz etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*