Facebook, Twitter ve YouTube, Rusya tarafından yasaklandı

Facebook, Twitter ve YouTube, Rusya tarafından yasaklandı
Facebook, Twitter ve YouTube, Rusya tarafından yasaklandı

Rusya’nın Ukrayna işgal, konusunda karşılıklı yasaklar gelmeye devam ediyor. Bu sefer Facebook tarafı engellenmiş durumda.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali bildiğiniz üzere acı verici bir şekilde devam ediyor. Yaşanan saldırılar nedeniyle birçok ülke ve şirket Rusya’ya ciddi yaptırımlar açıkladı. Bu konuda karşılık vermek adına Rusya da boş durmuyor. Gelen açıklamaya göre Facebook, ülkede Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu’nun (Roskomnadzor) aldığı karar doğrultusunda yasaklandı. Burada birden fazla neden gösteriliyor ancak olayın merkezinde Facebook’un Rusya tarafına yönelik koyduğu yasaklar, Rusya’nın işine gelmeyen konuların öne çıkarılması ve Rusya’ya ait içeriklerin engellenmesi yer alıyor.

Güncelleme: Gelen bilgilere göre Rusya, Twitter ve YouTube’u da engellemiş durumda.

Dün ve bugün Rusya’ya karşı teknoloji dünyası birçok önemli adım attı. Kısaca üzerinden geçmek adına Spotify Rusya’da fiziksel olarak operasyonu durdurma kararı aldı. Rusya’daki ofisini kapatan Avrupa merkezli firma, aynı zamanda Rusya devletine bağlı reklam içeriklerini de engellediklerini duyurdu. Bugün ise sürece Google dahil oldu ve firma Rusya’daki tüm reklam satışlarını durdurdu.

Geçtiğimiz saatlerde ise Microsoft cephesi bir adım attı. Yazılım devi firma Rusya merkezli yeni ürün ve servis satışlarını durdurduklarını duyurdu. Bu gelişme ile beraber Rusya’ya gerçekten önemli bir darbe daha vuruldu.

Biliyorsunuz yukarıdaki hamlelerden önce de teknoloji devi Apple, Rusya’da ürün satmayı bıraktığını açıklamıştı. Daha önce de birçok oyun ve teknoloji firması Rusya ile bağlarını kopardı. Ülke şu an küresel pazarlar ve servislere birer birer erişimini kaybediyor ve bu Rusya haklını çok zor bir duruma düşürüyor.

Facebook hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*