ENAG yayımladı: KKM siyasetinin rezervleri daha da düşecek

Türkiye’nin risk primi son global finansal krizden bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Doların 15,88 tepesine ulaşmasıyla 5 yıllık kredi temerrüt takası (CDS), 714 baz puanı gördü. Bu düzey Ekim 2008’den bu yana risk priminde görülen en yüksek düzey olarak kaydedildi. Ekim 2008’de Türkiye’nin risk primi 832 baz puanı görmüştü.

Bu gelişmelerle birlikte ENAG tarafından yayımlanan Haftalık Ekonomik Tahlil raporunda, yıllık enflasyonun daha da artacağı ön görülürken, Merkez Bankası rezervlerinin borç faiz yükünün artması sonuçlu negatif tesirinin olacağını ve kur riskinden ötürü uygulanan kur muhafazalı mevduat siyasetinin rezervleri daha da düşüreceği belirtildi.

“32 MİLYAR DOLARLIK ARTIŞ OLMASI GEREKİRKEN…”

Raporda, ”Merkez bankası rezervlerini yıl sonundan bugüne kadar olan müddet için incelediğimizde, yaklaşık olarak kur muhafazalı mevduat’dan (KKM) 25 milyar dolar, ihracattan 15 milyar dolar, reeskonttan da 8 milyar dolar gelir yaratıldığını ve bunun yanında KİT satışlarının 16 milyar dolar civarında gerçekleştiğini düşünürsek, rezervlerde 32 milyar dolarlık artış olması gerekirken yalnızca 7 milyar dolarlık bir artış gözlemliyoruz. Ortadaki farkın kuru tutmak maksatlı rezerv satışı olduğunu varsayım ediyoruz” denildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.