Emre Kınay’a ceza verilmedi: Gazeteci kışkırttı

Gazeteci Mustafa Ağbağ, Cihangir’de bir mekandan çıkarken soru sorduğu oyuncu Emre Kınay ile müşterilerden Baha Toygar’dan şikayetçi oldu. Hazırlanan iddianamede Emre Kınay ve Baha Toygar hakkında hakaret suçundan 3 ay 15 günden 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası talep edildi.

İstanbul 54. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Emre Kınay ile Baha Toygar katılmadı. Savcı mütalaasında, Emre Kınay yönünden haksız tahrik hükümlerinin uygulanarak ‘hakaret’ suçundan cezalandırılmasını, diğer sanık Baha Toygar için haksız tahrik olarak nitelendirilebilecek eyleme rastlanmadığı belirtilerek ‘Hakaret’ suçundan cezalandırılması talep etti.

Mustafa Ağdağ’ın avukatı da haksız tahrik hükümleri uygulanmadan sanıkların cezalandırılmasını istedi.

KINAY’IN AVUKATI: İTİBAR SUİKASTI YAPILMIŞTIR

Mütalaaya katıldıklarını belirten sanık Emre Kınay’ın avukatı şunları söyledi: ”Bir itibar suikastı yapılmıştır. Maksatlı haber yapılmaya çalışılmıştır. Yaşanan nezaketsiz, kaba ve nahoş bir harekettir. Ancak karşılıklıdır. Bir olay yaratılmaya çalışılmıştır. Haber alma hakkı için güncel haber olmalıdır. Üstelik etik değerler de çiğnenmiştir. Lehe hükümler uygulansın, haksız tahrik indirimi değil, ceza verilmesin.”

Diğer sanık Baha Toygar’ın avukatı da müvekkilinin kimseyle muhatap olmadan olay yerinden ayrıldığını iddia ederek beraatini talep etti.

Mahkeme, sözlerinin özellikle kışkırtma neticesi gerçekleşen haksız bir fille tepki niteliğinde olması nedeniyle Emre Kınay’a ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Sanık Baha Toygar ise ‘Hakaret’ suçunu işlediği sübuta erdiği gerekçesiyle 1740 TL adli para cezasına çarptırıldı. Daha sonra hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*