Düzmece sıhhat raporu çetesine operasyon: 11 tutuklama

Mersin Vilayet Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Çaba (KOM) Şube Müdürlüğü takımları, teknik ve fiziki takibin akabinde ‘nitelikli dolandırıcılık’, ‘resmi dokümanda sahtecilik’ ve ‘rüşvet’ cürümlerinin işlendiğini belirledi.

Ortalarında kamu vazifelilerinin de olduğu 56 kişinin adresini tespit eden takımlar, 20 Mayıs’ta savcılığın yakalama kararı çıkarmasının akabinde operasyon düzenledi.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Mersin merkezli İstanbul, Ankara, Konya, Adıyaman, Muş, Şırnak ve Kahramanmaraş’ta eş vakitli operasyon düzenlendi.

Operasyonda, ortalarında sıhhat çalışanlarının da olduğu 56 kuşkulu gözaltına alındı.

Şüphelilerin, para karşılığında rapor alacak bireyler yerine hastalığı olan ‘dublör’ sokarak geçersiz rapor aldırıp, devletten engelli maaşı, ÖTV indirimi almalarını sağlayarak kamuyu yüksek ölçüde ziyana uğrattıkları belirlendi.

Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen şüphelilerden, ikisi sıhhat çalışanı 11’i, çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklandı. Şüphelilerin 12’si konut mahpusu alırken, öbürleri de isimli denetimle hür bırakıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*