Duygusal Zekanızı Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Duygusal zeka nedir ve nasıl geliştirilir biliyor musunuz? Hayatımızda önemli bir rol oynayanı ve herkesin geliştirmesi gereken bu doğal insan becerisini sizler için açıklıyoruz. Gelin hep birlikte bir göz atalım… ?

Kaynak: https://professional.dce.harvard.edu/…

Günümüzde önemli hedeflere ulaşmak için olağanüstü insan kabiliyetine ve başka insanlarla çalışma yeteneğine sahip olmamız gerekiyor.

Bunu da en iyi kendi duygularınızı tanımanızla,  anlamanızla, ve yönetmenizle başlayabilirsiniz. Daha sonra ise karşı tarafın duygu ve düşüncelerini nasıl yönetebileceğinize yardımcı olan duygusal zekanızı geliştirmelisiniz.

Duygusal Zeka Eğitmeni Margaret Andrews’ın bu konu hakkındaki görüşü şu şekilde…?

Andrews, Duygusal Zeka becerisinin ilişkiler kurmada ve başkalarını etkilemede önemli bir role sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca kariyerleri boyunca bu beceriyi ihtiyaç duyacaklarını da açıklıyor.

Şimdi de duygusal zekanın temel birleşenlerine bir bakalım.

Duygusal zeka bir dizi beceri ve davranıştan oluşuyor. Bazı insanlarda bu beceriler doğuştan gelse de geliştirilip sahip olunabiliyor. Duygusal zekanın dört ana bileşeni vardır. Öz farkındalık, duygu düzenleme, sosyal farkındalık, sosyal beceriler.

Öz farkındalık

Öz farkındalık, kendi duygularınızı ve başkaları üzerindeki etkinizi tanımlama ve anlama yeteneğidir. Aynı zamanda duygusal zekanın temel taşıdır. Andrews, her şey duygusal zekanın temeli olan öz farkındalıkla başladığını ve oradan inşa edilebileceğini söylüyor.

Duygularınız ruh halinizi, davranışlarınızı ve diğer insanlarla etkileşimlerinizi etkiler.

Andrews, Hepimizin duyguları olduğunu fakat bu duyguların ve davranışların diğer insanlar üzerindeki etkisinin farkında olup olmadığınızın önemli olduğunu söylüyor.

Duygu düzenleme

Öz farkındalık, duygu ve davranışları yönetme yeteneği olan duygu düzenlemenin kapısını açar. Duygularınızın farkına vardığınızda, onları yönetmeye başlayabilir ve yıkıcı duyguları ve dürtüleri kontrol altında tutabilirsiniz.

Bu insanlar olumlu bir bakış açısına yönelirler ve çeşitli durumlara ve koşullara uyum sağlayabilirler.

Andrews, güçlü duygu düzenlemeye sahip olan insanların gergin ve stresli durumlarda derin bir nefes alarak durumu kontrol edebileceğini söylüyor. Aynı zamanda bu olumsuz duyguları ve dürtüleri yönetemeyenler genellikle diğerlerine olumsuz duygularını zincirleme yansıttıklarını da söylüyor.

Diğer bir yandan, Stanford profesörü ve “The War for Kindness” kitabının yazarı Jamil Zaki empatiyi üç bileşene sahip olduğunu söylüyor.

Empati başkalarının ne hissettiğini anlamak, o duyguyu paylaşmak ve deneyimleri geliştirmekten oluştuğunu söylüyor. Yani sosyal farkındalık, başkalarının duygularını anlama yeteneğimizdir ve bunun en önemli bir bileşeni empatidir.

Bunun yanı sıra Andrews, onların yerinde olsanız nasıl hissedeceğinizle ilgili değil, daha çok onların ne hissettikleriyle ilgili diyor.

Güçlü sosyal farkındalığa sahip insanlar nezakete daha eğimlidir. Ancak bu onların karşı tarafa olan düşüncülerini ve duygularını yansıtmamaları anlamına da gelmiyor. Hatta sevgi ve empati kurarak karşı tarafın duygu ve düşüncelerini daha iyi anlarlar.

Sosyal beceri

Çalışma yöntemi, takım çalışması ve başkalarına ilham verme yeteneğini içeren bu beceriler, hayatınızın her alanında sağlıklı ilişkiler kurmayı ve sürdürmeyi yardımcı olur. Güçlü sosyal becerilere sahip kişiler, bir takımda ve organizasyonlarda muazzam bir fark yaratabilir çünkü başkalarını anlarlar ve insanları ortak bir hedefe taşımak için bu bilgi üzerinde hareket ederler.

Şimdi de bu duygusal zekanın belirtilerine bir bakalım.

Düşük duygusal zekaya sahip olanlar:

  • Çoğu zaman yanlış anlaşıldığını hisseder ve kolayca üzülür.

  • Duygularıyla çeliştiğini hisseder ve kararlı olmakta zorlanır.

Yüksek duygusal zekaya sahip olanlar:

  • Duyguları ile davranışları arasındaki bağı kurabilirler.

  • Stresli durumlarda sakin kalır ve zor insanlara karşı etki gösterebilir.

Şimdi de duygusal zekayı geliştirmeye yönelik üç adıma bir bakalım.

Duygusal zeka geliştirmek süreklilik ister. Andrews’a göre, aşağıdaki eylemler sizi daha iyi bir öz farkındalığa, empati kurmaya ve sosyal becerilere götürebileceğini söylüyor.

İlk olarak duygularınızı tanıyın ve onlara isimler verin.

Şu anda hangi duyguları hissediyorsun? Onlara isim verebilir misin? Stresli bir durumdayken hangi duygularınız ortaya çıkıyor? Yaşadığınız duyguları adlandırmak ve onlarla bir bağ kurmak duygusal zekanızı geliştirmeye bir adım daha ileriye götürür.

Geri bildirim almaktan çekinmeyin.

Örneğin, ailenize veya arkadaşlarınıza durumlarda nasıl tepki verdiğinizi ya da ne kadar iyi idare ettiğinizi sorun. Geri bildirim her zaman duymak istediğiniz şey olmayabilir, ancak çoğu zaman duymanız gereken şey olacaktır. Çünkü hatalarınızdan ders çıkarmak sizi daha yerlere getirecektir.

Edebiyat ve kitaplara yönelmek duygusal zekanızı geliştirecektir.

Araştırmalar, karmaşık kişiliğinizle edebiyat okumanın empatiyi geliştirebileceğini gösteriyor. Başkalarının bakış açılarından hikayeler okumak, onların düşünceleri, motivasyonları ve eylemleri hakkında fikir sahibi olmanızda yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir