Dişlerinizi Fırçalayarak Kalbinizi Sağlıklı Tutmak Mı? İşte Kalbinizi Daha Sağlıklı Tutmak İçin Yapmanız Gerekenler

Kalbinizi sağlıklı tutmak neden değerlidir? Bedeninizdeki her şeyle temaslıdır ve bu nedenle birçok şeyden etkilenir. Kalbinizin bir kas olduğunu ve tıpkı öteki kaslarınız üzere zinde kalmak için eğitime gereksinimi olduğunu düşünün. Kalbiniz de nörolojik sisteminize bağlıdır, bu nedenle kendinizi güzel hissetmediğinizde yahut çok gerilimli olduğunuzda, kalbinizi de tesirler. Bu nedenle, kalbinizi zinde tutmak değerlidir.

ANTRENMAN MAKSATLARI BELİRLEYİN

Kalbi sağlıklı tutmak için sık sık koşmak kıymetlidir. Hatta maratonlara yahut yarı maratonlara bile katılmayı tercih edebilirsiniz. Tabi bunun için, evvelden idman yapmanız gerekir. Haftada dört yahut beş kere, güçlü kardiyovasküler idmanlara yaklaşık 45 dakika harcayabilirsiniz. Yüzme ve koşma bu çeşit idmanlara örnektir. Neyse ki kendinize bu türlü güç bir vazife vermek zorunda değilsiniz. Birtakım araştırmalara nazaran yetişkinler, haftada yaklaşık 150 dakika yürüyüş, dans yahut bahçe işleri üzere yarı ağır antrenmanlar yapmaları gerekiyor. Alternatif olarak, ağır idman için haftada yaklaşık 75 dakika harcayabilirsiniz.

KENDİNİZE BİR AKDENİZ DİYETİ YAPIN

Kendinizi belli yiyecekleri reddetmek çoklukla yardımcı olmaz, lakin belli bir diyete hakikat çabalayabilirsiniz. Mümkün olduğunca akdeniz diyetine bağlı kalmaya çalışın. Onun için bu durum, iki haftada bir kırmızı et yemeyi gerektiriyor. Bunun yanında bol bol balık, tavuk, bakliyat, meyve, kuruyemiş ve zeytinyağı da tüketebilirsiniz.

YETERİNCE UYUYUN

Araştırmalara nazaran, az yahut çok fazla uykunun kalp krizi geçirme talihinin artmasına neden olabileceğini belirtiliyor. Her gece yedi ila sekiz saat ortasında uyumaya çalışın. Kalbinizin sıhhati için uykunun kural olduğunu açıklanıyor. Uyurken kalp atışlarınız ve kan basıncınız düşer. Tıpkı vakitte televizyon izlemektense yatmadan evvel kitap okumayı da tercih edebilirsiniz. Zira diziler yalnızca uyumanızı pürüzler.

MEDİTASYON YAPIN

Pek çok insan meditasyonu çok soyut ve uçuk bir şey olarak görür, lakin bu sahiden kalbiniz için güzeldir. Meditasyon, kalp atışınızı biraz yavaşlatır ve kan şekerinizi de düşürür. Her ikisi de kalp sıhhati için güzeldir.

TEMİZ DİŞLER

Dişlerinizi fırçalayarak kalbinizi sağlıklı tutmak mı? Bu biraz garip geliyor, fakat ikisi ilişkili. Makûs ağız hijyeni ve sıhhatsiz diş etlerinin kalp hastalıklarıyla temaslı olduğu açıklanıyor. Bu nedenle dişlerini güzelce temizletmek için yılda iki kere bir uzmana gidebilirsiniz. Yapılan bir araştırmada 682 kişinin ağız hijyeni denetim edildi. Sonuç? Dişlerini günde iki sefer iki dakikadan daha az fırçalayanların kalp hastalığına yakalanma talihi, günde iki kez iki dakika fırçalayanlara nazaran daha fazladır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*