Cumhurbaşkanı Erdoğan: Pakistanlı kardeşlerimizle yürüttüğümüz helikopterden uçağa kadar daha pek çok savunma sanayii projesi var

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Kıymetli Pakistanlı kardeşlerim, değerli konuklar, dost ve kardeş Pakistan için inşa ettiğimiz dört MİLGEM korvetinden üçüncüsünün suya indirilme merasimi vesilesiyle sizleri en kalbi hislerimle muhabbetle selamlıyorum.

Türkiye ve Pakistan’ın kökleri derinlere inan tarihi bağlarının son devirdeki en somut eserlerinden biri olarak gördüğüm bu projenin, ülkelerimize iyi olmasını diliyorum. Savunma Sanayii alanındaki birikimleri dostlarımızla paylaşma irademizin bir nişanesi olan Pakistan MİLGEM Projesi’ni daha büyük iş birliklerinin de habercisi olarak kabul ediyorum.

“PAKİSTAN VE PAKİSTAN HALKI MİLLETİMİZ VE BİZİM NEZDİMİZDE FARKLI BİR YERE SAHİPTİR”

Pakistan, dünyanın önde gelen coğrafyaları ortasında yer alan Güney Asya’nın en stratejik pozisyonuna sahip ülkesidir. Tarih boyunca bu coğrafya kadim kültürü ve zenginliği ile dünyanın göz bebeği olmuştur. Pakistan ve Pakistan halkı milletimiz ve bizim nezdimizde başka bir yere sahiptir. Güvenliğini, istikrarını, refahını kendimizle eş tuttuğumuz Pakistan’ın askeri alt yapısının güçlendirilmesi için her türlü katkıyı yapmayı, kardeşlik hukukumuzun bir gereği olarak görüyoruz.

“GEMİLERİN İMAL KADEMELERİ BİRER BİRER TAMAMLANIYOR”

Bu anlayışla Pakistan Deniz Kuvvetleri için dört adet MİLGEM sınıfı korvet inşa etmek için başlattığımız projenin salgın devrine karşın belirlenen takvim çerçevesinde gecikme olmadan yürümesini sağladık. İkisi Pakistan’da ikisi ülkemizde inşa edilen gemilerin üretim etapları birer birer tamamlanıyor. Geçen yıl İstanbul’da Cumhurbaşkanı Sayın Alvi ile birlikte Babür Gemisi’nin suya indirme merasimine iştirak etmiştik. Bugün de Badr Gemisi’nin Karaçi’de yapılan suya indirme merasiminin sevincini yaşıyoruz. Eylül ayında da İstanbul’da Keybar Gemisi suya indirilecek.

“ORTAK GELECEĞİMİZE UZANAN YOLLARI SAĞLAMLAŞTIRACAĞIZ”

Ülkemiz tarafından geliştirilen en çağdaş silah ve sensör sistemleriyle donatılan bu gemilerin hepsinin de üretim süreçleri planlandığı biçimde yürüyor. Hava savunmadan bunun yanında denizaltı savunmaya kadar her türlü askeri vazifesi icra edebilecek bu dört geminin teslimatları 2023 Ağustosundan başlayarak 6’şar ay ortayla yapılacak. Pakistanlı kardeşlerimizle yürüttüğümüz helikopterden uçağa kadar daha pek çok savunma sanayii projesi var. Bunları da basamak aşama hayata geçirerek dostluğumuzu perçinleyecek, ortak geleceğimize uzanan yolları sağlamlaştıracağız.

Türkiye ve Pakistan olarak istikrarımızı koruyarak birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkarak devletlerimizi güçlendirerek bu yolda birlikte ilerlemeye devam edeceğiz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum bu hislerle bir sefer daha Karaçi’de suya indirilen MİLGEM üçüncü gemimiz Badr’in Pakistan Deniz Kuvvetlerine güzel olmasını diliyorum projenin hayata geçirilmesinde emeği olan herkesi tebrik ediyorum. Dost ve kardeş Pakistan halkını muhabbetle selamlıyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*