Çin’den araç çağırma uygulamasına 1.2 milyar dolarlık ceza

Çin Siber Alem İdaresi (CAC) bir yıldan daha uzun süren soruşturmanın akabinde data güvenliği maddelerini ihlal ettiğini belirlediği taşınabilir taksi, sürüş paylaşım şirketi Didi Global’e 8,02 milyar yuan (1.2 milyar dolar) ceza kesti.

Bloomberg HT’nin haberine nazaran, soruşturma sonunda yayınlanan rapora nazaran, Didi Küresel’in bilgi güvenliği maddelerini ihlali 2015 yılında başladı ve 7 yıldan uzun sürdü. Şirket, kullanıcı bilgilerini yasa dışı olarak topladı ve data sürece faaliyetleri ile ulusal güvenliği önemli formda etkiledi.

Didi Küresel Başbakanı’na ve İdare Şurası Lideri’ne 1’er milyon yuan ceza verildi.

CAC, Didi Küresel’in data güvenliği maddelerini ihlal ettiğine dair soruşturmayı Şirket’in NYSE’de halka açıldığı 30 Haziran 2021’den kısa mühlet sonra başlatmıştı.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Çin’de yaygın olarak kullanılan ulaşım uygulaması Didi, ABD’de 4,4 milyar dolar bedelindeki halka arzından günler sonra Çin’in data güvenliği itirazları nedeniyle uygulama mağazalarından kaldırılmış, bu karar Didi’ye milyarlarca dolara mâl olmuştu.

Çin basınına nazaran Didi ülkedeki en ayrıntılı seyahat bilgilerine sahip olan kurum. Ayrıyeten şirket kullanıcıların davranışlarıyla ilgili büyük bilgi tahlili yapabilecek kapasitede.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*