Cereverse dünyaya açıldı

Geleceği şekillendiren teknolojilere imza atan Cerebrum Tech, dijital dönüşüm konusunda tesirli ve sürdürülebilir tahliller ile öncü olmaya devam ediyor. Cerebrum Tech, iktisattan sıhhate, eğitimden cümbüşe kadar pek çok alandaki gereksinimi dijital dünyadaki üretim ile desteklemeyi mümkün kılan Cereverse ekosistemini tanıttı. Cereverse ekosistemi kullanıcılara en âlâ tecrübesi sağlamak ve en yüksek katma bedeli üretmek için blok zinciri, web 3.0, NFT ve metaverse teknolojilerinden yararlanıyor.

BM SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK HEDEFLERİ’NE KATKI

Dünyanın daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir yer olmasını sağlamak hedefiyle hayata geçirilen 3 boyutlu dijital akıllı kent olan CereCity, insanların sırf toplumsallaşmak, keşfetmek, eğlenmek, kutlamak ve ahenk içinde çalıştığı bir yer değil, birebir vakitte burada gerçekleştirdikleri faaliyetler, üretim, katıldıkları etkinlikler ve tamamladıkları vazifeler ile Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkı sağladıkları bir yer olarak dikkat çekiyor.

Cerecity’deki tüm aksiyonlar ve aktiviteler; üretkenliği desteklemek ve gerçek dünyaya katkıda bulunmak üzere tasarlanmış ve kurgulanmıştır. Bu dijital akıllı kentte yok yok… Eğitim enstitüsü, bilim laboratuvarı, alışveriş merkezi, sanat galerisi, sinema salonu ve spor kompleksi üzere pek çok aktivite alanı bulunan CereCity, insanlara farklı alanlarda dijital erişilebilirlik sunarken birebir vakitte fizikî dünyamızdaki kaynakların tüketimini yavaşlatmayı amaçlıyor. CereCity içindeki üretim alanları ile imalat ve perakendeden tarım hayvancılığa, ormancılıktan madenciliğe kadar çeşitli faaliyetler gerçekleştirilebiliyor. Bu üretim alanlarında beşerler BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu olarak hem daha verimli hem de daha etraf dostu bir formda nasıl üretim yapılabileceğini öğrenme ve uygulama fırsatı elde ediyorlar.

Cerebrum Tech İş Geliştirme Yöneticisi ve Cereverse Projesi Başkanı Mustafa Furkan Örs, “Metaverse fikri ve dünyası evvelki yıllarda yalnızca oyun ve toplumsallaşma konsepti ile varlığını sürdürmekteydi. Lakin bu trend artık insanların o ekosistemlerde etkileşim kurabildiği ve üretim yapabildiği bir biçime dönüşmeye başladı. Cereverse ekosistemi ile hedeflenen de dijital dünyada gerçekleştireceğimiz aktiviteler ve vazifeler ile fizikî dünyamıza katkı sağlamak, bu sayede mevcut tüketim iktisadını daha sürdürülebilir tüketime ve daha verimli üretime dayalı bir hale dönüştürmek’’ dedi.

DİJİTAL VARLIKLAR VE DAO’LAR İLE YENİ BİR EKOSİSTEMİN İNŞASI

Cereverse’teki tüm süreçler için dijital varlık üniteleri olan token ve NFT’ler kullanılacak. Bu varlıklar kullanıcılara dijital sahiplik, koleksiyonerlik, paha transferi, erişilebilirlik ve birlikte çalışabilirlik sağlayacak. Cereverse kullanıcıları avatarlar, eşya ve gereçler, biletler, koleksiyonlar ve anahtarlar üzere çeşitli dijital varlıklara süreksiz yahut kalıcı olarak sahip olabilecek. Bu varlıkların alım satım süreçlerinin yapılacağı NFT Pazaryeri uygulaması, kullanıcıların kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlamak için klasik ve yeni jenerasyon ödeme tekniklerinin kullanımına birebir anda imkan tanıyacak.

Merkeziyetsiz otonom bir tertip olan DAO ise Cereverse ekosisteminin idaresinden sorumlu olacak. Topluluğun istek, muhtaçlık ve telaşlarını dinleyerek ekosistemin daima olarak düzgünleşmesini ve gelişmesini garanti etmenin yanı sıra ekosistemden elde edilen gelirlerin daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya gayesiyle kullanılması üzere BM Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları ile uyumlu, şeffaf ve tarafsız bir halde idaresine olana sağlayacak.

“DÜNYADAN ALDIĞIMIZI DÜNYAYA GERİ VERİYORUZ”

Cerebrum Tech Kurucusu ve İdare Heyeti Lideri Dr. R. Fazilet Erkul, “Dünyamız, insanlığın mevcut karbon ayak izi ile her zamankinden daha süratli azalan sonlu kaynaklara sahip. Toplum olarak yaşamak, toplumsallaşmak, eğlenmek, çalışmak, üretmek ve tüketmek için dünyadan çok şey alsak da karşılığında çok daha azını geri veriyoruz. En değerli sorumluluklarımızdan biri doğayı korurken gelişen teknoloji ile gelecek jenerasyonlara daha güzel hayat şartları sağlamak. Cereverse ekosistemi de blok zincir, web 3.0, metaverse, NFT ve DAO üzere gelişen kavramlardan yararlanarak teknoloji ve etraf ortasında olumlu ve sürdürülebilir bir bağ kurmayı hedefliyor” dedi.

“METAVERSE İHTİLAL NİTELİĞİNDE TESİR YAPACAK”

Web 3.0 ile herkes için şahsileştirilmiş eserler üretilebileceğini, her kullanıcının birebir vakitte bir içerik üreticisi olduğu yeni bir sanal dünyanın başladığını söyleyen Erkul, gerçek ve sanal dünyanın birleşimini sağlayan, insanların farklı aygıtlar aracılığıyla bağlantı kurmasına ve hatta hareket etmesine imkan veren yeni bir dijital dünyanın inşa edildiğini belirtiyor. Erkul, “Hem gerçek hem de sanal dünyayı tıpkı anda deneyimlememizi sağlayan metaverse, içerdiği yenilikler nedeniyle ihtilal niteliğinde bir tesire sahip olacak. Bu sayede fizikî ve dijital varlığımız daha da bütünleşecek, aslında halihazırda ekranlarda geçirdiğimiz vakit daha keyifli, canlı ve verimli bir hale gelecek” diye konuştu.

Gartner’ın metaverse hakkındaki iddialarını paylaşan Erkul, 2026 yılına kadar tüm insanların yüzde 25’inin iş, alışveriş, eğitim yahut eğlence/kültür üzere kimi alanlarda metaverse’te günde en az bir saat geçirmesinin beklendiğini söyledi.

METAVERSE ÜRETİME VE EĞİTİME FORM VERECEK

Moda konutları, giysi firmaları ve mobilya üreticileri üzere pek çok farklı kesimde dijital tabanlı deneyimleme sayesinde metaverse’te şahsileştirilmiş alışveriş imkanları ortaya çıkarken tıpkı vakitte direkt müşteri odaklı tasarım sayesinde üretim verimliliği artacak, atıklar azalacak.

Meta dünyada hibrit ve uzaktan çalışma modellerini uygulamak çok daha kolay ve eğlenceli hale gelecek. Sanal dünyada toplumsallaşma ve tesirli bağlantının artması ile de takım çalışması daha verimli sonuçlar getirecek.

Metaverse, eğitimde eşitlik fırsatına imkan sağlayacak en değerli enstrümana dönüşecek. Uygulamalı eğitim imkanları sayesinde metaverse’teki içeriklerde tahsil sanal tecrübelerle desteklenerek içerik erişilebilirliği ve kalitesi artacak. Deneyler ve laboratuvarlar üzere uygulamalı dersler sanal gerçeklik araçlarıyla daha keyifli ve verimli hale gelecek. Deneyler çok daha inançlı bir ortamda gerçekleştirilebilecek.

Metaverse’te eğitim kurumlarının desteklenmesi dışında doğal afet tatbikatları ve iş güvenliği eğitimleri çok daha süratli ve inançlı bir ortamda yapılabilecek. Her türlü can ve mal kaybı riskini azaltacak uygulamalar, simülasyonlar ve içerikler profesyoneller tarafından oluşturulup herkesin kullanımına sunulacak.

Sıhhat çalışanları ve adaylarının kullanacağı uzaktan dayanak tahlilleri sayesinde, fizikî sonların ortadan kalkması ile dünyanın dört bir yanındaki beşerler için “herkes için ulaşılabilir sıhhat hizmetleri” periyodu başlayacak. Tekrar öğrenciler ve sıhhat çalışanları olay, kadavra ve cerrahi operasyonlar üzerinde çalışma imkânı bulamadıkları bahisler için metaverseteki dijital ortamlarda gerçeğe en yakın tecrübe imkanını elde etmiş olacak.

CEREBRUM TECH HAKKINDA

Türkiye’nin yeni kuşak teknoloji şirketi, dijital dönüşüm konusunda aktif ve sürdürülebilir tahliller sunan Cerebrum Tech, 2021 yılında kuruldu. Alanında uzman takımıyla Cerebrum Tech; akıllı kentler, metaverse, sürdürülebilirlik ve siber güvenliğin yanı sıra robotik süreç otomasyonu, yapay zekâ, bilgi güvenliği ile danışmalığı alanlarında yenilikçi ve küresel standartlarda uygulamalar geliştiriyor. Faaliyet bölümleri ortasında ise akıllı şehircilik, eğitim, sıhhat, sanayi, otomotiv ve savunma sanayi yer alıyor. Cerebrum Tech, emniyetli ve başkan bir teknoloji şirketi olma vizyonuna sahip olarak ilerlerken, Silikon Vadisi’nde, İstanbul, Seul, Ankara, Londra ve Hollanda’da yer alan ofislerinde çalışmalarını sürdürüyor. Gençlerin potansiyellerine inanan memleketler arası bir teknoloji ‘hub’ı olmayı hedefliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*