BM’den Türkiye’ye mülteci teşekkürü

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, BM Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, Joyce Msuya’nın, Gaziantep ve Hatay’ı da kapsayan 5 günlük Türkiye ziyaretini tamamladığını, bu müddette yerinden edilmiş Suriyeli bayanların yanı sıra insani yardım ortakları, BM işçisi, bağışçılar ve hudut ötesi yardım müdahalesine katılan Türk hükümet yetkilileriyle bir ortaya geldiğini belirtti.

Mültecilere mesken sahipliği yapan Türkiye’ye teşekkür

AA’nın haberine nazaran; Haq, “Matsuya, insani yardım çalışmalarını desteklediği için Türkiye hükümetini alkışladı ve 3,7 milyon mülteciye konut sahipliği yaptığı için dünyanın en fazla sayıda mülteci barındıran ülkesi olan Türkiye’ye teşekkür etti.” sözünü kullandı.

“Suriye’de 4.1 milyon insan, BM yardımlarına güveniyor”

“Kuzeybatı Suriye’de 4,1 milyon insan, temel muhtaçlıklarını karşılamak için BM yardımına güveniyor.” diyen Sözcü Yardımcısı, her ay Türkiye üzerinden besin ve öbür yardımlarının Suriye’deki 2,4 milyon bireye ulaştırıldığı bilgisini aktardı.

Farhan Haq, Güvenlik Kurulu’nun ek bir uzatma vermemesi durumunda Suriye’ye hudut ötesi yardımların 6 ay içinde kış mevsiminin ortasında sona ereceğine dikkati çekti.

Haq, Genel Sekreter Yardımcısı Joyce Msuya’nın hudut ötesi yardım sistemindeki “titiz izleme sürecini ve ortaya koyduğu farkı gördüğünü” vurguladı.

Joyce Msuya’nın 25 Temmuz prestijiyle Türkiye’ye gelerek Suriye’ye hudut ötesi insani yardımların teslimat sistemindeki çalışmaları yakından izleyeceği bildirilmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*