Biden’dan Kim Jong-un’a: Merhaba, dönem

Asya ziyareti kapsamında Güney Kore’de bulunan ABD Lideri Joe Biden, Japonya’ya gitmeden evvel yaptığı basın toplantısında gazetecilerin Kuzey Kore önderi Kim Jong-un’a bildirisi olup olmadığı sorusuna “Hello, period” (Merhaba, periyot) karşılığı verdi. Biden, Kuzey Kore önderinin “samimi” olması halinde görüşmeye açık olduğunu da belirtti.

AFP’nin haberine nazaran, misyona gelmesinden bu yana birinci kere Asya tipine çıkan Biden, Japonya ziyareti öncesi Kuzey Kore’nin yeni füze denemesi yapabileceği tezleriyle ilgili konuştu. Biden, basın toplantısında Kim Jong-un’a iki sözlük bir selam gönderirken yeni füze denemesiyle ilgili tasası olmadığını söyledi. “Kuzey Kore’nin yapacağı her şeye hazırız” diyen Biden, Pyongyang idaresine “diyaloğa açığız” bildirisi da verdi.

Güney Kore’nin yeni başkanı Yoon Suk-yeo ile görüşen Biden, ortak askeri tatbikatların kapsamı ve ölçeğini genişleteceklerini belirtti. Kuzey Kore’de görülen Covid-19 olaylarıyla ilgili de konuşan Biden, bu ülkeye aşı dayanağı vermeye hazır olduklarını da söyledi. Biden, “Yalnızca Kuzey Kore’ye değil, Çin’e de aşı teklif ettik, çabucak yapmaya hazırız lakin cevap alamadık” dedi.

Asya’nın “demokrasiler ve otokrasiler rekabetinde değerli bir savaş alanı” olduğunu da savunan Biden, durumun ABD, Japonya ve Güney Kore açısından değil tüm Pasifik, Hint-Pasifik çizgisinde hem güç hem de fırsat olduğunu savundu.

Biden yarın Japonya Başbakanı Fumio Kişhida ve İmparator Naruhito’yla bir ortaya gelecek. Biden’ın salı günü Tokyo’da yapılacak QUAD tepesinde Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi’ni (IPEF) açıklaması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*