Bakan Özer: Tüm öğrencilere fiyatsız olacak

Bakan Özer, Kadıköy’de bulunan Erenköy Kız Lisesi Alev Alatlı Kütüphanesi açılışında yaptığı konuşmada, ülkelerin en kalıcı ve sürdürülebilir sermayesi olan beşeri sermayenin güçlenmesi için en değerli enstrümanın eğitim olduğunu söyledi.

Türkiye’de son 20 yılda bütünleyici, kapsayıcı, mahzurların ortadan kaldırıldığı bir dönüşüm seferberliği yaşandığını kaydeden Özer, 2000’li yıllarda okul öncesi okullaşma oranının yüzde 11, ortaöğretimdeki okullaşma oranının yüzde 44, yüksek öğretimdeki okullaşma oranının da yüzde 14 olduğunu anlattı.

Son 19-20 yıldaki eğitim seferberliği ile eğitime erişimin önündeki mahzurların tamamının kaldırıldığını lisana getiren Özer, bugün okul öncesi okullaşma oranının yüzde 92, ortaöğretimdeki okullaşma oranının yüzde 90, yüksek öğretimdeki okullaşma oranının da yüzde 48’lere ulaştığını söz etti.

Başörtülü kız çocuklarının eğitime erişimleri önündeki mahzurların kaldırıldığının altını çizen Özer, 1999’da yürürlüğe giren katsayı uygulamasıyla mesleksel eğitim ve din öğretiminin yüksek öğretime erişiminin önündeki pürüzlerin kaldırıldığını hatırlattı.

“YIL SONUNA KADAR KÜTÜPHANELERDEKİ KİTAP SAYISINI 100 MİLYONA ERİŞTİRECEĞİZ”

Bakan Özer, 26 Ekim 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde “Kütüphanesiz Okul Kalmasın” kampanyasını başlattıklarını aktardı.

Bu tarihte Türkiye’de 16 bin 361 okulda kütüphane olmadığını vurgulayan Özer, 2 ay üzere kısa bir müddette bu okullara kütüphane yaptıklarını, 2021 yılının sonunda Türkiye’de eğitim sisteminde kütüphanesi olmayan okul kalmadığını açıkladı.

Bakan Özer, kütüphanelerdeki kitap sayısını artırmak için de büyük gayret sarf ettiklerini, 26 Ekim 2021 tarihinde kütüphanelerdeki kitap sayısının 28 milyon olduğunu, öğrenci başına 1,3 kitap düştüğünü kaydetti.

Şu anda 60 milyon kitabı olan kütüphanelerden bahsettiklerini vurgulayan Özer, artık öğrenci başına 3,3 kitap düştüğünü, yıl sonuna kadar Türkiye’deki kütüphanelerdeki kitap sayısını 100 milyona eriştirecekleri, öğrenci başına düşen kitap sayısının da 7 olacağı bilgisini verdi.

Kütüphanelere aydın, mütefekkir insanların isimlerini vermek istediklerini belirten Özer, şöyle konuştu:

“Alev Alatlı hanıma bilhassa teşekkür etmek istiyorum, ismini lütfettiği için bu okula. Alev Alatlı çok özel bir insan. Tarihte seyahat yapan, geçmişe giden, geleceğe giden, dünyada dolaşan ancak kalbi daima bu topraklarda olan, daima bu toprakların güçlü olması için, daima bu toprakların müreffeh olması için, şayet bu dünyaya bir topluluk kelam söyleyecekse bu topluluğun Türkiye olduğu şuuruyla gençlere, bizlere istikamet veren bir mütefekkir. Ben kendilerini tanımaktan, kendileriyle vakit geçirmekten hakikaten iftihar ediyorum. Özel bir hukukumuz da var. Ben 2010 yılında annemi kaybettim. O tarihten itibaren nitekim bana anne eksikliğini hiç hissettirmedi. Ne vakit sıkışsam, hayatta yürürken zorluklarda bazen mola vermem gerektiği vakit nefesini yanımda aldım. Ondan aldığım güçle yola çıkıp ülkem için, devletim için, milletim için hoş şeyler yapmak için çaba ettim. Kendilerine tüm dayanakları için en içten şükranlarımı sunuyorum.”

“BU SENE BİRİNCİ DEFA YAZ OKUL AÇMA KARARI VERDİK”

Erenköy Kız Lisesi müdürünün, okulun “proje okul” olarak kabul edilmesi istikametindeki teklifini de aktaran Özer, “Gerçekten bu okula, Alev Alatlı’nın isminin yaşadığı, vakit zaman uğradığı, öğretmenlerle öğrencilerle hasbihal ettiği bir okulun, proje okul olmasından daha hoş bir şey olamaz. Güzel olsun.” dedi.

Salgın süreci ve sonrasında öğrencilerin kayıplarını ve travmalarını telafi etmek için öğrencilerin yanında olduklarını anlatan Bakan Özer, şöyle devam etti:

“Bu sene birinci defa yaz okul açma kararı verdik. Tüm Türkiye’deki 355 bilim sanat merkezinde bilim ve sanat isminde 2 dersin ikinci sınıftan, 12. sınıflara kadar tüm öğrencilerimize Türkiye’nin neresine giderlerse gitsinler yazın katılabilecekleri fiyatsız bir formda yararlanabilecekleri bir kurs açıyoruz. Ek bir açılım daha yaptık. Biliyorsunuz matematik seferberliğini başlattık. Yıllardan beri kronik, tasa üreten, artık üstesinden gelmemiz gereken, aslında çok da kolay olan yolda yürümemizi, hayatı anlamamızı, hayatı yorumlamamızı kolaylaştıran matematiği herkese öğretecek biçimde yeni bir açılımla yola, seferberlikle yola devam edeceğiz. Bunun için de 4. sınıftan, 12. sınıfa kadar tüm öğrencilerimizin yazın matematik yaz okuluna katılabilecekleri yaz okullarını açıyoruz.”

Mahmut Özer, yabancı lisanla ilgili yaşanan ezalara da dikkati çekerek, “Yabancı lisanla ilgili ıstırabımız var bizim yıllardan beri. İstiyoruz ki biz şu sıkıntılarımızı birer birer çözelim artık. Bunlar geride kalsınlar. Yeni şeyler söyleyelim. Tüm sınıf düzeylerinde, tüm eğitim kalemlerinde bu yaz yeniden destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında İngilizce yaz okulu açıyoruz. Güzel uğurlu olsun.” diye konuştu.

İSTANBUL’A İKİ YILDA YENİ OKULLAR KAZANDIRILACAK

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Ulusal Eğitim Bakanı Özer’in uyumuyla 132 okul ve 4 bin 250 dersliğin İstanbul’da ihale süreçlerinin başladığını söyledi.

Yerlikaya, bu okulların yarısına yakınının ihalelerini yaptıklarını, 2 yıl içinde yapılan bu okulları da İstanbulluların hizmetine sunacaklarını kaydetti.

Müellif Alev Alatlı, öğrencilere hitaben, “Benden çekeceğiniz var. Zira benim bir ayağım burada olacak. Birinci yapmanızı istediğim şey bir gazete çıkaracağız. Bu kütüphanenin de hakkını verip bir gazete çıkaracağız. İkincisi Ulusal Eğitim Bakanlığının peşini bırakmayacağız. Kütüphaneler ortası ödünç alma sistemi kuracağız internet üzerinden.” dedi.

Konuşmaların akabinde Bakan Özer ve beraberindekiler kurdeleyi keserek Alev Alatlı Kütüphanesi’nin açılışını yaptı. Özer, Alev Alatlı’nın tekerlekli sandalyesini sürerek, kütüphaneyi gezdi.

Açılışta, Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı da hazır bulundu.

 

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*