Araç alacaklara kritik ‘fiyat’ uyarısı!

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, 16 Ağustos 2022 tarihinde Ticaret Bakanlığınca yapılan düzenlemeye nazaran ticari faaliyet kapsamında araba ve arazi taşıtlarının pazarlanması yahut satışı lakin birinci tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmiş olması şartıyla yapılabilecek ve bu koşul sağlanmadan direkt yahut dolaylı olarak 1 Temmuz 2023 tarihine kadar pazarlama ve satış yapılamayacak.

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Lideri Hayrettin Ertemel araç alacaklara kıymetli ikazlarda bulundu: ”6 ay 6 bin km sonuna takılan araçlar araba satıcılarında çok fazla bulunmamaktadır. Bu ferdi satıcılar ve kayıt dışı diye tabir ettiğimiz bireylerin elinde bulunmaktadır. Burada olan araçlar da bizim üzere yetkili satıcılarda kalırsa bunun finans maliyeti ve bekleme müddeti bize bir yük getirecektir. Bunun ne kadarlık bir yük getireceğini tam manasıyla söylemek mümkün değildir.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDA BİR DÜŞÜŞ GÖRÜLÜYOR. FİYATLARDAKİ DÜŞÜŞ NE KADAR DAHA SÜRER?

Bu düşüş yüzde 3-5 modellere nazaran değişmektedir. Biz bunun bir aya kadar ortadan kalkacağını ve tekrar fiyatların olağan düzeye geleceğini ve talebin tekrar üst çıkacağını bekliyoruz. Burada tüketiciye tavsiyemiz bunun bir fırsata çevirip şu anda araçları almalarını bilhassa söylüyoruz. Zira artan güç maliyetleri burada sıfır araçların üretiminde çok önemli bir bedel teşkil etmektedir.

SIFIR ARABA FİYATLARINDA NE KADAR OLDU?

Sadece dün araçların cam fiyatlarına yüzde 23 oranında artış yapıldı. Bu artışın sebebi güç maliyetlerinin yükselmesidir. Bu biçim araçların üretiminde kullanılan materyallere artırım geldiğinde haliyle araç fiyatları da artacaktır.

Bu tabi ki hangi oranda olur bizim beklentimiz yüzde 8-10’lara varan bir artıştır. Çok yakında sıfır araçlara bu oranda artırım geleceğini bekliyoruz.

Şu an en düşük sıfır araç fiyatı 400-450 bin lira bandında seyrediyor. Gelecek artırımlarla birlikte 40-45 bin lira ortasında bir artırım geleceğini bekliyoruz.

İkinci el araba fiyatları da sıfıra bağlı olarak yükseldiği için bu durumda ikinci el fiyatları da yine 1 aya kadar bir artış gösterebilir. Onun için bu durumu tüketicinin alım fırsatına çevirmesinde yarar vardır.

İKİNCİ ELDE MODELİNE NAZARAN HANGİ ARAÇLAR İSTEK GÖRÜYOR?

4-5 yaşındaki araçlar şu anda piyasada daha fazla ilgi görmektedir. Sıfıra erişim konusunda kredilerde yaşanan problem devam etmektedir. Bu da yüksek model ve yüksek bedelli araçların satın sayılarını bir nebze de olsa düşürmektedir.”

40-50 BİN ADET BANDINDA

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş ise milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı: “6 ay 6 bin kilometre sınırlamasında sonuç itibariyle 8400 lira üzere bir ceza meblağı kelam konusu ve bu fiyat epeyce düşük kalıyor. Birçok satıcı fiyatı göze alacağı için riske girmeyi göze alacaktır. Sıfır kilometre araç fiyatlarının geldiği noktada, fiyatların da ortalama asgarî 700-800 bin TL olduğunu düşünürsek, bu araçlardan ziyan etme ya da ellerinde kalma durumu maalesef kelam konusu değil.

Özetle 15 Eylül sonrası pazarda radikal bir değişim bu sebeplerle beklemiyoruz. Burada belirleyici öge kurun seyridir. Araba fiyatları yüzde 7-8 oranında düşse de buna sebep olan araç sayısı 40-50 bin adet bandında.

Kalanlar ise talebin yetersizliğinden ötürü fiyat düşürme yoluna gitti; faizlerin yüksek olması, yaz aylarında iktisadın nispeten kapalı durumda olması da fiyatlardaki gerilemede etkendi. Az olan arz yükseldiğinde fiyatlar tekrar yükselişe geçecektir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*