Apple, Rusya’daki App Store ve iTunes ödemelerini kesmiş olabilir

Apple, Rusya’daki App Store ve iTunes ödemelerini kesmiş olabilir
Apple, Rusya’daki App Store ve iTunes ödemelerini kesmiş olabilir

Rusya’nın Ukrayna işgali konusunda karşılıklı yasaklar gelmeye devam ediyor. Bu sefer Apple ile alakalı bir gelişme gündemde ses getirdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sürdüğü için ülkelerin ve şirketlerin savaşa katılmak dışında elinden gelen tek şey olan yaptırımlar sürüyor. Bu konuda geçtiğimiz hafta aşağıda yer derdiğimiz birçok adım atıldı. Örneğin bunlardan birisine imzasını atan Apple, Rusya’da ürün satmayı bıraktığını açıkladı. Firma ayrıca bazı App Store merkezli yasaklar getirdi. Şimdi ise Rusya merkezli bir site App Store ve iTunes ödemelerinin durdurulduğunu aktarıyor. Bu konuda Apple’dan net bir açıklama yok o yüzden şimdilik bir erişim sorunu da olabilir ancak yüksek ihtimalle tamamen yasak gelmiş durumda. Şu an Rusya’daki kişiler App Store hesaplarına para yüklemiyor ve App Store ya da iTunes’tan bir şey satın alamıyor. Söylendiği kadarıyla Apple hediye kartları da çalışmıyor. Şu an yaptırımlar nedeniyle Rusya’daki birçok banka da genel olarak büyük sorunlar yaşıyor.

Geçtiğimiz iki hafta içerisinde Rusya’ya karşı olarak alınan yaptırım kararları tam olarak şunlar oldu:

-Sony, Rusya’ya olan tüm donanım ve yazılım desteğini kesti. Açıklamaya göre ülkedeki tüm PlayStation Store faaliyetleri durdurulacak, aynı zamanda PS4/PS5 konsolların sevkiyatı da kesilecek.

Visa ve Mastercard Rusya merkezli operasyonlarını askıya aldı.

-TikTok, Rusya merkezli olarak platforma yeni video yüklenmesini durdurdu ve canlı yayınları kapattı.

-Netflix de diğer firmaların yolundan gitti ve Rusya operasyonunu durdurma kararı aldı.

-Microsoft tarafından satın alınan Activision Blizzard ve oyun marketi Epic Games, Rusya merkezli oyun satışlarını durdurdu. Steam ise bu konuda henüz bir adım atmadı.

PayPal, şiddetli askeri saldırılar nedeniyle Rusya merkezli operasyonunu durdurma kararı aldı.

Samsung, Rusya’ya olan tüm ürün sevkiyatlarını durdurduklarını açıkladı. Rusya vatandaşları artık milyonlarca Samsung telefondan, çipten ve şirketin diğer ürünlerinden mahrum kalacak.

Spotify, Rusya’da fiziksel olarak operasyonu durdurma kararı aldı. Rusya’daki ofisini kapatan Avrupa merkezli firma, aynı zamanda Rusya devletine bağlı reklam içeriklerini de engellediklerini duyurdu.

Google da süreçle alakalı tepkisini gösterdi ve firma Rusya’daki tüm reklam satışlarını durdurdu.

Microsoft cephesi Rusya merkezli yeni ürün ve servis satışlarını durdurduklarını duyurdu.

Rusya’ya karşı yapılan diğer hamleler ise burada yer alıyor. Ülke tüm bu büyük adımlara rağmen işgalden vazgeçmiyor ve ilerlemeye devam ediyor.

Apple hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: L’Oreal firmasından 2023’te gelecek evde saç boyama cihazı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*