Android telefonlarda yer açmak için geliştirilen yeni özellik

Android telefonlarda yer açmak için geliştirilen yeni özellik
Android telefonlarda yer açmak için geliştirilen yeni özellik

İnternet devi Google, Android tarafında geliştirmelerine devam ediyor. Bu sefer Android telefonlarda yer açmak için geliştirilen yeni özellik gündemde.

Google, bugün Android geliştiricileri için hazırladığı blog sayfasında bir paylaşım yaptı ve burada yeni bir özellik duyurdu Henüz geliştirme aşamasında olan bu özellik için Google ilk olarak şunu açıkladı: “Kullanıcıların uygulamaları kaldırmasının ana nedenlerinden birisi yer açmaktır. Gereksiz kaldırma işlemlerini önlemek ve kullanıcıların cihazlarından daha fazlasını elde etmelerine yardımcı olmak için uygulama arşivlemeyi etkinleştirecek yeni bir özellik üzerinde çalışmaya başladık.” Buradan da anlaşılabileceği üzere Google, Android telefonlarda yer açmak ve bunun için de uygulamaların silinmesini önlemek için çalışıyor.

Firmanın arşivleme adını verdiği yeni altyapı, uygulamaların tamamının değil belirli bölümlerinin silinmesine imkân tanıyacak ve böylece tek bir uygulama üzerinden yüzde 60 oranında yer açılabilecek. Bu silinen bölümler uygulamaya ihtiyaç duyulduğu zaman en güncel sürüm üzerinden kısa sürede tekrardan indirilebilecek. Bu özelliği adapte olmaları için geliştiricilere şimdi açan, son kullanıcıya ise Android 13 ile getirmesi beklenen Google, bu sayede hem kullanıcıları hem de uygulama geliştiricileri sevindirecek.

Bu arada firma Android 13 için de zaman zaman gündeme geliyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde Android 13’ün en son kodlarında flaş ile alakalı bir ayar bulunmuştu. Eğer ileride bir değişiklik olmaz yapılmazsa, Android 13’lü yeni nesil telefonlar (Destekli donanıma sahip olanlar) kullanıcıların flaş ışığı gücünü değiştirmesine imkân tanıyacak. Apple’ın iPhone tarafında uzun zamandır sunduğu bu özellik, kişilere bir özelleştirme imkânı daha sunacak. Bu sayede ihtiyaç olunmayan durumlarda flaş ışığının maksimumda açılmasına gerek kalmayacak.

Android telefonlarda yer açmak yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*