Almanya, Chinook tipi helikopter alacak

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Almanya’nın eski CH-53K tipi helikopter filosunun yerine 60 adet Chinook tipi helikopter alacağını açıkladı.

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada, Almanya’nın eski CH-53K tipi helikopter filosunun yerine Boeing firmasından 60 adet Chinook tipi helikopter alacağını açıkladı.

Kelam konusu helikopterlerin ne kadara mal olacağını dair bilgi vermeyen Lambrecht, alınacak yeni helikopter modeli ile Almanya’nın Avrupa ile işbirliği yeteneğini güçlendireceğini aktardı.

Almanya Silahlı Kuvvetlerinin (Bundeswehr), geçmiş planlama datalarına nazaran 2023 ve 2029 yılları ortasında teslim edilmek üzere yaklaşık 4 milyar euro karşılığında 45 ila 60 ağır yük helikopteri satın alacağı belirtildi.

Almanya Genelkurmay Lideri Eberhard Zorn gazetecilere verdiği demeçte, CH-53K’ların sırf ABD Deniz Piyadeleri ve İsrail tarafından kullanıldığını tabir etmişti.

ABD Ordusu ve Avrupa’daki kuvvetler tarafından 500’den fazla Chinook kullanılırken, bu da yedek modüllere ulaşımın kolay olacağı ve helikopterlerin daha uzun müddet çalıştırılabileceği manasına geliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*