Almanya ayda 5000 euroya Türk garson arıyor

Almanya, havaalanı çalışanlarının akabinde Türkiye’den garson, aşçı ve otelci almak için yasa hazırlıyor. Binlerce Türk vatandaşına vize kolaylaşacak. Şu anda Almanya’da, en beğenilen meslek kümelerinden olan garsonluk ve garsonunu kaçırmak istemeyen restoranlar sayesinde Türkler 5000 Euro’ya kadar net aylık alabilecekler.

Almanya, corona virüsü salgını devrinde oluşan işgücü açığını kapatmak için neredeyse her kesimde yeniden Türkiye’ye yönelmeye başladı.

Alman havaalanlarında çalışacak 7200 nitelikli eleman için gerekli yasal düzenlemeleri yapan Almanya, artık de otel ve gastronomi kesimi için hazırlıklara başladı.

GARSON, AŞÇI VE YETİŞMİŞ ELEMAN

Alman Çalışma Bakanı Hubertus Heil, Türkiye’yi kast ederek, “Daha süratli bir formda yetişmiş çalışanın getirilmesi için bu yıl gerekli yasal altyapı hazırlanmalı” dedi.

Almanya’da, gastronomi dalı, başta garson ile aşçı olmak üzere her alanda büyük sorun yaşıyor. Yetişmiş işçi eksikliği nedeniyle, elde bulunan garsonların fazla çalışmalar ve restoranların rekabeti nedeniyle aylık yararı, âlâ işleyen restoranlarda bahşişlerle birlikte net 5000 Euro’ya kadar çıkıyor.

Bahşişlerle birlikte 5000 Euro’yu denk getiren garsonlar çok keyifli. Yasal değişikliğin bu ay yürürlüğe girmesi ya da Ağustos’ta bitmesi bekleniyor.

DİĞER AVRUPALILARA CAZİP DEĞİL AMA…

Otelcilik alanında da yetişmiş işçi açığı var. Alman otelciler ve turizmciler ise gözünü Ege ile Akdeniz’den doldurmaya dikmiş durumda.

Yunanistan, İtalya ve İspanya’da çalışanlar zati Euro bazında yüksek maaş aldığı için onların Almanya’yı tercih etmesinde fazla cazip istikamet bulunmuyor. Bu nedenle, Türkiye’den nitelikli elemanlara kolay vize verilmesi hazırlıkları yapılıyor.

KAÇAK GETİRENLER DE VAR

Almanya’da garson- aşçı açığı o kadar üst seviyedeki, birtakım kebapçılar güneydoğudan kaçak yollarla personel getirmeye başladı. Bir halde kaçak yollarla getirilenlere Almanya’da iltica başvurusu yaptırılıyor ve onlar yasal süreçleri bitirilene kadar “ucuz ve köle işçi” üzere çalıştırılıyor. Almanya’nın yasal yolları açmaya çalışmasının bir nedeni de, bu halde kaçak yollarla insan getirilmesini ve gelenlerin de sömürülmesini önlemek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*