AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi inşaatın yüzde 62’sini tamamladı

AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi, Mimarlar Odası Samsun Şubesi tarafından yürütmeyi durdurma istemi ile yargıya taşınan Emek Park alanında üretimine başladığı Çocuk Teknoloji Okulu (Keşif Kampüsü) inşaatına devam ediyor.

1742 metrekare büyüklüğündeki yerleşkenin yüzde 62’si tamamlandı. 11.5 milyon TL’ye mal olacak yerleşkede matematik, fizik, astronomi uzay ve havacılık, teknoloji, kimya ve insan bilim, tabiat, ferdî gelişim, destekleyici eğitim, teşebbüs, üretim ve dene yap atölyesi ile bunlara ilişkin keşif alanları olacak. Ayrıyeten yerleşkede, TEKNOFEST, öğretmenler ve yönetici odası, halkla ilgiler departmanı, satış alanı, müşavere, kafeterya ve mescitler de yer alacak.

Mimarlar Odası, Samsun Büyükşehir Belediye meclisi tarafından onaylanan Emek Park için nazım imar planlarına, yürütmeyi durdurma istemiyle dava açtı. Bölge Yönetim Mahkemesi’ne açılan davada, meclis kararıyla nazım imar plan değişikliğine gidilerek, büyükşehir belediyesi hizmet alanı yapılan Emek Park’ta inşa edilecek Keşif Kampüsü’nün kamu faydası olmadığı belirtildi.

Mimarlar Odası’nın açtığı davada imar plan değişikliği için, “Davaya bahis olan alanın, kullanım maksadının değiştirilmesinde bir mecburilik olup olmadığı, plan ana kararlarını, sürekliliğini, bütünlüğünü, teknik ve toplumsal donatı istikrarını bozup bozmayacağı, bilimsel, objektif, ve teknik münasebetlere dayanıp dayanmadığı, ulaşıma ve etrafa getireceği yoğunluk, kamu faydası taşıyıp taşımadığı üzere genel prensipler göz arkası edilmiştir. Kamu faydası taşımadığından iş bu plan değişikliğinin iptali için dava açma mecburiliği hasıl olmuştur” denildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*