Ağbaba: Vergi dilimi güncellenmezse, maaş artırımı vergiye gidecek

Vergi diliminde güncelleme yapılmaması nedeniyle, çalışanların maaşlarından yapılan kesinti katlandı. Türk-İş ve Hak-İş’in gecikmeli de olsa yaptığı davete karşın hükümet bu bahiste şimdi adım atmazken, CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, minimum fiyat ile vergi dilimleri ortasındaki makas daraldıkça çalışanların daha erken ve daha yüksek vergi dilimine girdiğine dikkat çekti.

Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, yılın birinci 6 ayı için belirlenen brüt 5 bin 4 lira minimum fiyatın birinci 6 ay için 30 bin 24 liraya, temmuz ayında 6 bin 471 lira olarak belirlenen brüt minimum fiyatın yılın geri kalan 6 ayı için 38 bin 826 liraya, bu durumda bu yıl için yıllık brüt minimum fiyatın 68 bin 850 liraya denk geldiğine işaret etti.

ÇALIŞANLAR SÜRATLE YÜZDE 27’LİK VERGİ DİLİMİNE GİRİYOR

Bu yıl için belirlenen vergi dilimine nazaran, üçüncü dilim yüzde 27’lik vergi kesintisinin 70 bin liradan başladığını, bu durumda yıllık brüt taban fiyat ile üçüncü dilim vergi dilimi fiyatı ortasında yalnızca 1150 liralık fark oluştuğunu aktaran Ağbaba, bu durumdan kaynaklı yeni bir sorun alanı doğduğunu söz etti.

Asgari fiyatın çabucak üzerinden maaş alan bir çalışanın süratle yüzde 27’lik vergi dilimine girdiğini belirten Ağbaba, “Asgari fiyatlı her ne kadar gelir vergisi dışında tutulmuş olsa da alacağı yan ödemeler ile esasen vergi dilimine girmiş oluyor ve fiyatından kesinti meydana geliyor” sözünü kullandı.

İlk iki dilim ve vergi oranlarının fiilen yok kararında olduğunu, vergi dilimleri ortasındaki eşik bedellerinin çok düşük tutulduğunu anlatan Ağbaba, minimum fiyatın neredeyse yarısı kadar geliri olanın ikinci dilimden yüzde 20 oranından vergilendirildiğini aktardı.

‘DÜŞÜK ÜCRETLİLERDEN DAHA FAZLA VERGİ ALINMASININ YOLU AÇILDI’

Ağbaba, şu değerlendirmede bulundu: “Asgari fiyat ile vergi dilimleri ortasındaki makas daraldıkça çalışanlar daha erken ve daha yüksek vergi dilimlerine girmiş oluyor. Vergi dilimlerine uygulanan tarifenin sonlu tutulması düşük ücretlilerden daha fazla vergi alınmasının yolunu açmış oluyor. 2002 ve 2003 yıllarında birinci vergi dilimi tarifesi minimum fiyatın 15-16 katı idi. AKP iktidarında vergi dilimi tarifeleri minimum fiyat ve ulusal gelir artışından daha az artırıldı. Böylelikle 2022 yılında (temmuz ayı 6 bin 471 TL brüt minimum ücret) birinci vergi dilimi taban fiyatın 4,95 katına gerilemiş durumda. Gelir vergisi dilimleri tekrar güncellenmezse fiyat artışının kıymetli bir kısmı taban fiyatta dahil olmak üzere vergiye gidecektir.” (EKONOMİ SERVİSİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*