ABD’den Türkiye açıklaması: İstikrara ziyan verir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin yakında Suriye’nin kuzeyinde askeri operasyon başlatabileceği tarafındaki açıklamasına ABD’den reaksiyon geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine mümkün bir operasyonunun bölgesel istikrara ziyan verebileceğini söyledi.

Price, dün düzenlediği günlük basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yeni askeri operasyon başlatabileceği tarafındaki açıklamasıyla ilgili konuştu. ABD’li yetkili, Türkiye’nin “güney hududundaki legal güvenlik endişelerini” anladıklarını fakat Suriye’nin kuzeyinde yeni bir operasyonun bölgede istikrarı daha da baltalayacağını ve IŞİD’e karşı yürütülen çaba ile bölgedeki ABD askerlerini riske atacağını belirtti.

Price, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde artan askeri faaliyetlerden telaş duyduğunu söz etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, evvelki gün yaptığı açıklamada “Güney sonlarımız boyunca 30 kilometre derinlikte inançlı bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kısmıyla ilgili adımları atmaya başlıyoruz. Ülkemize ve inançlı bölgelerimize yapılan hücumların, tacizlerin, tuzakların merkezi pozisyonundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır” diye konuşmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*