ABD’de ilkokul saldırganı planını toplumsal medyadan duyurmuş

ABD’nin Teksas eyaletinde bir ilkokula düzenlenen silahlı taarruzun ayrıntıları ortaya çıktı. Saldırganın yapacağı akınla ilgili Facebook’ta paylaşımlarda bulunduğu belirtildi. Teksas Valisi Greg Abbott, 18 yaşındaki Salvador Ramos’un Facebook’ta yaptığı birinci paylaşımda “Büyükannemi öldüreceğim” diye yazdığını belirtti.

Hücumla ilgili düzenlediği basın toplantısında konuşan Abbott, Ramos’un yaptığı ikinci paylaşımda büyükannesini öldürdüğünü söylediği, üçüncü paylaşımda ise bir ilkokula silahlı hücum düzenleyeceğini yazdığını aktardı. Ramos’un Facebook’taki üçüncü paylaşımını silahlı ataktan sadece 15 dakika evvel yaptığı belirtildi.

Teksas Valisi Abbott, saldırgan Ramos’un rastgele bir sabıka kaydı ya da akıl hastalığı olduğuna dair bir kayıt bulunmadığını belirtti. Yalnız ve problemli bir mesken hayatı olduğu belirtilen Ramos’un konuşma zahmeti bulunduğu ve bu nedenle arkadaşları tarafından çocukluğundan beri kelamlı şiddete maruz kaldığı söz ediliyor.

Salvador Ramos’un silahla vurduğu büyükannesinin hastanedeki tedavisi sürdüğü fakat durumunun önemli olduğu belirtiliyor. Ramos’un 18 yaşını doldurur doldurmaz iki yarı otomatik tüfek satın aldığı düşünülüyor.

‘ACIYI HAREKETE ÇEVİRME VAKTİ GELDİ’

Uvalde kentindeki Robb İlkokulu’nda düzenlenen hücum sonrası açıklama yapan ABD Lideri Joe Biden, “Tanrı aşkına ne vakit silah lobisine karşı duracağız?” dedi. 18 yaşındaki bir çocuğun mağazadan silah satın alabilmesi fikrinin yanlış olduğunu lisana getiren Biden, “Bu tip kitlesel silahlı ataklar dünyanın öteki yerinde nadiren gerçekleşir” dedi.

“Bu acıyı harekete çevirmenin vakti geldi” diye konuşan Biden silah satın almayla ilgili maddelerde düzenleme yapma davetinde bulundu. Biden, Beyaz Saray’da ve ABD’deki federal binalarda bayrakların yarıya indirilmesi talimatını verdi.

Demokrat Parti’den Connecticut Senatörü Chris Murphy de tüm senatörlere silah denetim yasasını Kongre’den geçirmeleri davetinde bulundu. “Bu çocuklar şanssız değildi. Bu [saldırı] yalnızca bu ülkede yaşanır,” diyen Murphy, öbür hiçbir ülkede küçük çocukların o gün vurulabileceklerini düşünerek okula gitmeyeceğini söyledi.

ABD eğitim sisteminde okullarda sık sık silahlı hücum tatbikatları yapılıyor ve bu eğitim yılı sürecinin bir modülü. Eğitim dalı mecmuası EdWeek’e nazaran geçtiğimiz yıl ABD’deki okullarda 26 silahlı akın gerçekleşti. Nisan ayında yapılan bir araştırma, 2020 yılında Amerikalı çocukların ve gençlerin esas mevt nedeninin silahla vurulma olduğunu ortaya koymuştu. ABD’de sivillerin elindeki silah sayısı 390 milyondan fazla. (BBC Türkçe)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*