AB: Türk vatandaşlarına verilen vizelerin oranı sistemli halde artıyor

AB Kurulu Sözcüsü Anitta Hipper, “Türk vatandaşlarına verilen çok girişli vizelerin oranı tertipli biçimde artmaktadır. 2014’te yüzde 58,1 olan oran 2021’de yüzde 82,6 olmuştur. Bu oranın global ortalaması birebir yıl yüzde 71,7’dir” dedi.

Avrupa Birliği (AB), Schengen vizesi müracaatlarındaki ret oranlarında görülen artışın dünya genelinde görüldüğünü belirterek, “Bu yalnızca Türkiye’ye mahsus bir durum değildir. Vize ret oranlarındaki artış tüm dünyada gözlenen genel bir eğilimdir” sözünü kullandı.

AB yetkilileri, AA muhabirinin sorusu üzerine vize ret oranları ve AB ülkelerince verilen Schengen vizeleri hakkında bilgi paylaştı. AB Komitesi sözcülerinden Anitta Hipper’in verdiği bilgiye nazaran, Türkiye’deki AB ülkelerinin konsoloslukları dünyada en yüksek vize başvurusu alan konsolosluklar ortasında birinci 3’te yer alıyor.

VİZE TALEBİ ARTIYOR

AB konsoloslukları, Türkiye’de 2019’da 900 bin, 2020’de Çin’den fazla olarak 229 bin, 2021’de 272 bin müracaat aldı. Bu yıl çok daha yüksek sayılara ulaşılması bekleniyor.

Hipper, Covid-19 salgınının dünya genelinde Schengen vizelerine yönelik talepte büyük düşüşlere neden olduğunu hatırlattı. Buna nazaran, 2019’da 17 milyon olan müracaat sayısı 2021’de 3 milyona indi. Ayrıyeten neredeyse tüm konsolosluklar işçi külfeti çekti ve operasyonel kesintilerle karşılaştı.

Salgındaki hafiflemeden sonra şu anda Schengen vizesine talep yine artıyor. Sözcü Hipper, bunun bazen vize süreçlerine tesir ettiğini belirterek, “Bu yalnızca Türkiye’ye has bir durum değildir” tabirini kullandı ve şunları aktardı:

“Vize ret oranlarındaki artış tüm dünyada gözlenen genel bir eğilimdir. Türkiye’deki yüksek vize ret oranları da dünya genelindeki bu eğilimi takip etmektedir. Türkiye’de 2021’de yüzde 16,9 olan ret oranı, yüzde 13,4 olan global ortalamanın biraz üzerindedir.

Diğer yandan Türk vatandaşlarına verilen çok girişli vizelerin oranı tertipli biçimde artmaktadır. 2014’te yüzde 58,1 olan oran 2021’de yüzde 82,6 olmuştur. Bu oranın global ortalaması birebir yıl yüzde 71,7’dir. Bu hem başvuranların hem de konsoloslukların üzerindeki yükü azaltan çok olumlu bir gelişmedir.”

‘TÜRKİYE VİZE SERBESTİSİ KONUSUNDA DAHA FAZLA İLERLEME GÖSTERMELİ’

Hipper, Türk makamlarının yanı sıra Erasmus öğrencileri ve kamyon sürücüleri üzere bilhassa kısa periyodik Schengen vizesi almak isteyen kümelerle sistemli temas halinde olduklarını bildirdi.

“Aynı vakitte Türkiye’yi vize serbestisi konusunda daha fazla ilerleme göstermeye davet ediyoruz” tabirini kullanan AB yetkilisi Hipper, eksik kriterlerin yerine getirilmesi için Türkiye’ye yardım etmek üzere somut teklifler yaptıklarını kaydetti. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*