AB taban fiyata yeni kurallar getiriyor

Strazburg’da bir ortaya gelen Avrupa Parlamentosu Genel Heyeti, AB ülkelerinde minimum fiyatlara yeni kurallar getiren yasal düzenlemeyi görüştü.

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde taban fiyatların düzgün bir ömür standardı sağlayacak düzeylere yükseltilmesi için hazırlanan maddeyi onayladı.

Strazburg’da bir ortaya gelen AP Genel Şurası, AB ülkelerinde taban fiyatlara yeni kurallar getiren yasal düzenlemeyi görüştü.

AP milletvekilleri, toplu iş kontratlarının yaygınlaştırmasını ve minimum fiyatları yükseltmeyi amaçlayan maddeyi 505 “evet”, 92 “hayır” ve 44 “çekimser” oyla kabul etti.

Yasaya nazaran, minimum fiyatları belirlemek üye ülkelerin kendi yetki alanı olmaya devam edecek.

YETERLİLİĞİ DEĞERLENDİRİLECEK

Üye ülkeler, ulusal taban fiyatları geçim maliyetini ve daha geniş fiyat seviyelerini hesaba katarak belirlemek zorunda olacak. Uygulanan minimum fiyatların, çalışanların insani koşullarda yaşamasına kâfi olması sağlanacak.

Ülkelerdeki minimum fiyatların yeterlilikleri pahalandırılacak.

Yeterlilik değerlendirmesi için gerçek fiyatlarla bir mal ve hizmet sepeti kullanılabilecek. Fiyatların toplu pazarlık yoluyla belirlenmesi teşvik edilecek.

EYLEM PLANI HAZIRLANACAK

Toplu iş mukavelesinin çalışanların yüzde 80’inden daha azının fiyatlarını belirlediği ülkelerde, toplu iş mukavelesi uygulamasını yaygınlaştırmak üzere aksiyon planları hazırlanacak.

AB ülkeleri, berbata kullanılabilen taşeronluk, hür meslek ve kayıt dışı fazla mesai üzere faaliyetleri sıkı biçimde denetim edecek ve bunlara karşı yaptırım sistemi kuracak.

Ücretlerin yalnızca toplu iş kontratları yoluyla belirlendiği AB ülkeleri bu kurallardan muaf olacak.

Yeni kurallar, AB Konseyi’nin onayı sonrasında 2 yıllık bir geçiş sürecinin akabinde yürürlüğe girecek. AB üyesi 27 ülkenin 21’inde taban fiyat uygulaması bulunuyor.

Danimarka, İtalya, Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY), Avusturya, Finlandiya ve İsveç’te ise fiyatlar toplu iş kontratı müzakereleri sonucunda belirleniyor. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*